Internet jest wymarzonym medium dla osoby chcącej się uczyć i zdobywać wiedzę. Zarówno osoba dorosła, która zakończyła już naukę, jak i student, może odkrywać nowe dziedziny i korzystać z wiedzy, która jeszcze kilkanaście lat temu była dostępna tylko dla wybranych.
Dzieje się tak dlatego, że czołowe uczelnie na świecie udostępniają swoje wykłady w Internecie. Najczęstszymi mediami, gdzie możemy znaleźć za darmo tego typu materiały są:
- iTunes U - doskonały serwis wbudowany w iTunes, umożliwia oglądanie i słuchanie wykładów, jak również dystrybucję skryptów i podręczników.
- YouTube - uczelnie lub wydziały zazwyczaj posiadają własne kanały
- OpenLearn - darmowe kursy, często jednak nie uniwersyteckie
- edX - strona, gdzie możemy odbyć naukę podobnie jak na uczelni - z podziałem na lekcje i semestry, większość kursów jest darmowa, płatny jest oficjalny certyfikat ukończenia.
Wszystkie te wspaniałe możliwości mają jednak jedną, dla niektórych poważną, wadę: wymagają dobrej znajomości języka angielskiego. Co prawda polskie uczelnie mają swój dział w iTunes U, jednak jest on wyjątkowo ubogi.
[caption id="attachment_560894" align="aligncenter" width="1000"] iTunes U na razie jest najlepszą platformą do samodzielnego uczenia się[/caption]
Coś jednak zaczyna zmieniać się na lepsze
Pierwsza polska uczelnia (Uniwersytet prywatny SWPS) rozpoczął udostępnianie wykładów we współpracy ze Spotify na tej platformie. Wykłady poświęcone są naukom humanistycznym i psychologii. Widać, że uczelnia starała się wybrać prelekcje skierowane dla szerokiej publiczności - przypominają nieco wykłady prezenterów samodoskonalenia. Umieszczenie ich zbiega się z ogłoszeniem przez Spotify specjalnej taryfy dla studentów.
Mam nadzieję, że SWPS jest jedynie pierwszą z wielu polskich uczelni, które zdecydują się na dzielenie się wykładami czy to na Spotify, czy też iTunes U lub na którejkolwiek z popularnych platform.
Oby tą drogą poszli kolejni. Polska uczelnia udostępnia wykłady na Spotify