Piękne zakończenie tygodnia prosto z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Oto nocne ujęcie Warszawy zrobione wprost z orbity Ziemi!
Takie sytuacje nie zdarzają się często. Jak wiemy, astronauci przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej chętnie dzielą się zdjęciami, tweetami, a nawet filmami, przedstawiającymi ciekawe eksperymenty wykonane w stanie nieważkości, czy po prostu niezwykłe widoki widziane wprost z ISS.
Astronauci często udostępniają niezwykłe widok Ziemi, np. struktury na pustyni, lodowce, spektakularne burze, czy np. zorzę polarną tańczącą w atmosferze ziemskiej. Czasami udostępniają też zdjęcia miast.
Tym razem astronauta NASA podzielił się zdjęciem Warszawy wykonanym z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej!
Spójrzcie tylko na tę fotografię. Czy nie jest piękna? Nocne ujęcie Warszawy, z milionami świateł i czarną wstęgą Wisły przecinającą miasto, wygląda spektakularnie. Tak własnie wygląda Warszawa z wysokości 400 km!
Good evening Warsaw, Poland from @Space_Station! pic.twitter.com/SJsr9sfbx4
— Shane Kimbrough (@astro_kimbrough) 6 kwietnia 2017
Fotografią wykonaną prosto z orbity Ziemi pochwalił się pięćdziesięcioletni amerykański astronauta Robert Shane Kimbrough. Jest on absolwentem Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych oraz magistrem inżynierem Georgia Institute of Technology. Kimbrough zawodowo osiągnął stopień podpułkownika lotnictwa, a od 2000 roku pracuje dla NASA. Obecnie jest członkiem załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Jak to możliwe, że możemy oglądać tweety ze zdjęciami wysłanymi z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej? O łączach internetowych na ISS pisał niedawno Hubert Taler. Okazuje się, że astronauci mają pełen dostęp do Internetu dostarczanego drogą satelitarną. Przepustowość łącza wynosi 10 Mbps dla pobierania i 3 Mbps dla wysyłania. Całkiem nieźle, biorąc pod uwagę, że niektórzy mają słabszy internet będąc na Ziemi.
Więcej zdjęć z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znajdziecie na profilu Roberta Kimbrougha na Twitterze. Nowe zdjęcia pojawiają się tam niemal codziennie.
Zdjęcie dnia: dobry wieczór, Warszawo, z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej!